Tubular, Tubeless ja Clincher - Mis on kõige parem ja millal?

Tere tulemast Kodar Jalgrattapoe tehnikanurka! Täna räägime täpsemalt erinevatest rehvidest, mille täpsemad nimetused on clincher, tubeless ja tubular. Arutame läbi erinevate rehvide vastupidavuse, hinna, kiiruse ja kellele teatud rehvid sobivad.
Enne kui jõuame aga erinevate rehvide plusside ja miinuste juurde, tuleb arutada läbi paar päris olulist punkti.
Esiteks on kõikidel rehvidel ülitähtis, et rehv oleks õigesti pöia külge paigaldatud. See tagab rehvi vastupidavuse, mugavuse, kiiruse ja gripi. Näiteks ei tohi panna tubelessile liiga palju "piima" sisse ja tubularid peavad olema liimitud õige koguse liimiga. Lisaks tuleb kõiki rehve aegajalt kontrollida (kui kulunud on rehv, ega rehv pole viga saanud jne), vastasel juhul võib rehv puruneda või vedada sind alt väga valel ajal ja jätta sind ebamugavasse olukorda.
Ja kõige suurem vahe on ikkagi pöia tüüp. Tubular pöiale ei ole võimalik paigaldada clincher või tubeless rehvi ja vastupidi. Clincher pöiale on võimalik paigaldada tubeless rehvi, aga soovitatav oleks ikkagi kasutada tubeless-ready pöida ja rehvi, et nautida kõiki mugavusi, mis tubeless pakub.
Kui see kõik on kindel, võib hakkata valima endale sobivat rehvi.
Clincher
Clincher rehvid on maailmas kõige enam kasutatud rehvid ja selle jaoks on paar head põhjust. Neid on väga kerge paigaldada ja seda on võimalik teha igalpool, juhul kui on varutud siserehv. Lisaks on nad üldiselt odavamad, kui võrrelda tubelessi ja tubulariga.
Samas on clincher rehvid tihti veidi vähem vastupidavamad, aga kuna neid on väga kerge paigaldada ja nende parandamine piirdub tavaliselt siserehvi välja vahetamisega, mis läheb maksma mõned eurod ja võtab vähe aega, siis ei sega see mugavat kasutamist. Samas kui välisrehv ja sisekumm on õigesti paigaldatud ja hästi hoitud, ei ole põhjust muretseda rehvi purunemise pärast, kui rehvi kasutada õigel pinnasel.
Rehvi kiirus oleneb väga suures osas välisrehvi valikust ja ka siserehvi valikust. Mis materjalidest on rehv tehtud, kui lai on rehv, kui õhuke on rehv ja kõik sarnased küsimused muudavad rehvi veerevus kiirust kõvasti. Clincher rehvid ei jää kindlasti palju alla teistele rehvidele, aga kui võrrelda rehvide kiiruseid, siis on väga tähtis, et sisekumm oleks latexist. Latex sisekummid võivad säästa üle 7w (olenevalt kummist) ja võivad ratta teha kuni 100g kergemaks. Sellega on võimalik clincherite kaalukaotuse teha samuti minimaalseks.
Clincher rehvid sobivad igale rattadistsipliinile, aga eriti mugavad on nad ikkagi maanteel ja on täitsa sõidetavad ka cyclocrossi puhul. Sobivad kõige paremini harrastajatele ja inimestele, kellel ei ole otseselt vahet, kui kiire või kerge nende rattas on või kes ei soovi kulutada liigset raha oma rehvidele. Samas ei ole vaja karta, et rehvid sind tagasi hoiavad, kui on valitud õige sisekumm ja välisrehv, sest kiiruse ja kaalu kaotused on sel juhul väga minimaalsed.
Continental GP5000 rehv. Uusim Continental Clincher rehv, mis on veelgi kiirem kui eelmised mudelid ja seda väiksema kaalu juures. See rehv juba alt ei vea!
Tubular
Tubular rehve soovitatakse tihti just võistlevatele ratturitele, kes jahivad maksimaalset sooritust. Tubularide hind on tihti kordades suurem, kui teistel rehvidel ja neid on suhteliselt raske paigaldada.
Tubular rehvide puhul on sisekumm välisrehvi sisse õmmeldud ja rehv kinnitub pöia külge spetsiaalse liimi abil. Üldiselt on nad veidi vastupidavamad, kui clincherid, aga kui nad lõpuks purunevad, siis on vaja välja vahetada kogu rehv, mis maksab palju ja võtab palju aega ja enamasti on mõistlikum lasta seda teha professionaalil (näiteks kohaliku rattapoe mehaanikul).
Tubularide väga suur eelis on nende madal kaal ja samas on nad õige rehvi ja rõhu puhul siiski väga kiired. Kui rääkida cyclocrossist, siis on võimalik nendega sõita kõvasti madalama rehvirõhuga, kui clincheritega ja kuna kurvides sellega grip kõvasti tõuseb, eelistatakse neid cyclocrossis. Lisaks on neid võimalik kasutada palju kõrgema rehvirõhuga ja selle tõttu eelistatakse neid treki peal. Üleüldise kiiruse pealt ei jää nad palju alla tubelessile ja on suhteliselt võrdsed clincheriga. Üks väga suur pluss, mille peale paljud inimesed ei mõtle, on nende vastupidavus peale rehvi purunemist. Enamus juhtudel ei tule tubular rehvid pöia küljest ära, mis võib cyclocrossi puhul lasta sul sõita tehnilise alani, või maantee puhul on teatud kiirusel võimalik jätkata sõitmist, kuni tiimiauto sulle appi tuleb.
Tubular rehvid on eelkõige sobilikud võistlevale ratturile, ükskõik kas maantee, cyclocrossi, treki või mõne muu ala peal. MTB maailmas on tubeless üle võtnud, aga mõned aastad tagasi oli tubular ka seal eelistatud. Tavalisele harrastajale ei tasu tubular ära, kuna teda nii raske paigaldada on ja ta nii palju maksab. Võistlevale ratturile aga on seal päris palju eeliseid, mis teatud olukordades ennast suuresti ära tasuvad.
Continental Competition tubular rehvid meeldisid proffidele nii väga, et neile loodi eriline mudel. Kui aga ligipääsu profimaailmale pole, siis ei pea pettuma ka tavarahvale mõeldud Competition rehvis.
Tubeless
Tubeless rehvid on off-road
sõitjate esimene valik, aga muutuvad iga päevaga aina populaarsemaks ka asfalti
peal sõites. Peamiselt on põhjuseks see, et Tubeless
rehvid on kõige vastupidavamad, kuna nad niinimetatud "piimaga"
täidetud. Hinna poolest on nad kõvasti odavamad kui tubularid ja veidi kallimad kui clincherid.
Nagu nimi vihjab, on Tubeless rehvid paigaldatud ilma sisekummita. Pöia külge kinnituvad nad väga sarnasel viisil, nagu clincher, aga ventiil on kinnitatud pöia külge rehvist eraldi, samuti lisatakse pöia külge pöiateip. Nagu eelnevalt mainitud, siis enamus juhtudel lisatakse rehvi ja pöia vahele tubeless-sealanti ehk eestlaste jaoks "piima", mis täidab ära väikesed augud ja torked sõidu pealt. Tubeless rehvi ei ole väga raske paigaldada pöia külge ja on täitsa võimalik teha kodus (juhul kui rehv, ventiil, piim ja pöiateip on olemas), aga osadel juhtudel on rehvi korrektseks paigaldamiseks vaja kompressorit. Juhul kui rehv puruneb, on teda võimalik parandada ära, lisades siserehv (sel juhul muutub clincheriks). Vastasel juhul on vaja välja vahetada terve rehv. Siserehvi lisamine võib olla veidi ebamugav, aga kindlasti ei ole vaja seda karta, et piima tõttu see võimatu on. Tuleb aga meeles pidada, et tubeless-sealant võib aja jooksul ära kuivada ja sel juhul kaotab tubeless ära oma eesmärgi. Selle vältimiseks tuleks iga paari kuu jooksul korra kontrollida oma rehvi ja juhul kui ratas väga kauaks seisma jääb, eriti külma kätte, siis on soovitatav tubeless-sealant välja vahetada
Tubelessid on viimase aja labori testide järgi kõige kiiremad rehvid (rolling resistance on kõige madalam), mille tõttu on hakatud neid kasutama päris palju TT sõitudes ja nüüd juba ka grupisõitudes ja teistes distsipliinides . MTB maailmas on nad vaieldamatult kõige populaarsemad rehvid ja seda sellepärast, et nendega on võimalik sõita madala rehvirõhuga, ilma et peaks kartma väikeseid auke ja torkeid. Lisaks gripivad nad kurvides väga hästi tänu sellele, et neid nii madala rehvirõhuga on võimalik jooksutada.
Tubeless rehvid sobivad kõige paremini inimestele, kes kas otsivad kõige kiiremat lahendust (nt. eraldistardi sõitjad) või kes sõidavad maastikul (gravel ja MTB). Tänapäeval aga on hakkanud neid aina rohkem kasutama kõiksugused erinevad sõitjad. Profimaailmas on võimalik näha palju erinevaid sõitjad tubelessi peal ja valdavalt räägitakse, et tubeless on rattamaailma kindel tulevik.
Cadex on rattajuppide maailmas uustulnuk, aga pürgib olema maailma kiireim ja kergeim igas võimalikus valdkonnas.
Nende rehvid on samuti väga kiired ja kerged.
Valikud meie ridadest
Järgnevalt toome esile mõned rehvivalikud, mis on Kodar Jalgrattapoes saadaval. Saadaval on rehve nii tubeless, tubular kui ka clincher varientides.
Continental GP5000 TL (tubeless)
Continental GP5000 TL on Continentali esimene tubeless maantee rehv. Rehv on saadaval 25mm, 28mm ja 32mm laiustes. GP5000 seeria on GP4000 II ülieduka rehvide sarja järeltulija ja on tõestanud ennast olema igas mõttes veelgi parem, kui eelkäija.
Esimesena võiks ära mainida, kui kiire see rehv tegelikult on. Täpselt rääkides on rehvi rolling resistance 8.9W. Kui panna see päris maailma olukorda, siis näiteks võrreldes Continental Competition tubular rehviga, säästad sa keskmisel Eesti päeval 40km peale 40 sekundit. Alguses võib see tunduda suhteliselt väikse vahena, aga võistlusolukorras võib see tähendada vastavalt võitu või kaotust.
Lisaks kiirusele on rehv väga vastupidav (võistlevale ratturile suunatud rehvi kohta) ja gripib kurvides väga hästi. GP5000 TL kaalub 300g, mis on tubeless rehvi kohta päris hea. Continental GP5000 TL rehvi ei ole raske paigaldada, aga teatud pöidadega võib vaja minna kompressorit.
Continental Grand Prix GP5000 on üks maailma kiireimaid tubeless rehve turul ja seda väga hea hinna ja kõva vastupidavuse juures!
Cadex Race (tubeless)
Cadex on rattajuppide värskeim
tootja. Tegemist on Gianti poolt loodud brändiga, mis meisterdab jookse,
sadulaid ja rehve maksimaalse soorituse jaoks. Cadex Race tubeless rehvid on praegu Cadexi ainsad rehvid ja kuna nad on turul
nii uued, ei ole praegu võimalik tuua täpset võrdlust teiste rehvidega. Cadex
Race tubeless rehve on saadaval 23mm,
25mm ja 28mm laiustes.
Cadex Race tubeless kaalub 270g, mis on tubeless rehvide kohta ülikerge. Täpsemat infot mugavuse, kiiruse ja gripi kohta võite oodata tulevikus meie blogist!
Continental GP5000 (clincher)
Continental GP5000 rehv on põhimõtteliselt sama rehv nagu GP5000 TL. Ainuke vahe ongi see, et TL mudel on tubeless ja tavaline on clincher. GP5000 clincher variant on saadaval 23mm, 25mm, 28mm ja 32mm laiustes.
Juhul kui siserehv on latexist, jääb clincher rehv väga napilt alla tubeless variandile, aga keskmine siserehv, mis on tehtud butüülist, kaotab 40km peale 10 sekundit tubelessi versioonile.
Nagu tubeless variant, on rehv väga vastupidav ja kurvides usaldusväärne. GP5000 kaalub ilma siserehvita 215g, ehk mitte liiga palju ega ka liiga vähe. GP5000 rehvi on veidi raske saada pöia peale, aga kannatuse ja õigete vahenditega on see ilusti tehtav kodus.
Continental Competition (tubular)
Continental Competition tubularid on tõenäoliselt ühed populaarseimad tubular rehvid maailmas, kaasaarvatud profimaailmas. Lugematud võidud on võetud Continental Competition rehvidega (proffidele on eraldi loodud veidi kiirem versioon Competitionitest). Continental Competition rehvi on võimalik saada 19mm, 22mm ja 25mm laiustes.
Competition rehvid jäävad küll puhta kiiruse pealt teistele rehvidele veidi alla, aga mis nad kaotavad kiiruselt teevad nad mitmekordselt tagasi mugavuses, vastupidavuses ja gripis. Oma kogemuse pealt võib samuti öelda, et vihmase ilmaga on tõesti hea meel, kui Competition rehvid on paigaldatud pöia külge. Lisaks kuluvad nad väga aeglaselt ja nende vastupidavus purunemisele on samuti võimas.
Continental Competition rehv kaalub 280g, mis on täitsa normaalne. Rehvi paigaldamisel soovitaksime võtta ühendust oma kohaliku rattapoe mehaanikuga. Tubulare liimitakse spetsiaalse liimiga ja kui enda oskustes kindel ei ole, on mõistlikum lasta seda teha professionaalil.
Kui ei ole ikka veel päris kindel, milline rehv sulle sobiks või sooviksid abi mõne rehvi vahel valimisel, siis anna meile teada!
kevin@jalgratas.eu